I když si každý pár představuje svůj svatební den po svém, jsou věci, které vyplývají z tradic, a proto se objeví na každé svatbě.
Začít můžeme u svatebních koláčů. Výslužka, kterou nastávající manželé tak týden před svatbou rozvážejí po svém příbuzenstvu a po svých nejbližších známých. Podle kraje, v kterém bydlíte, se to akorát liší v to, že někde za koláč nedostanou manželé nic, dary dostanou až na svatbě, ale někde je zvykem dát už za koláče nějaký drobnější svatební dar nebo peníze.
Další zvyky se váží už přímo ke svatebnímu dni. Při vycházení z obřadní síně, už jako manželé, dostanete pravděpodobně spršku z rýže. Ženichovi nezřídka přidělají na nohu kouli nebo dostane kolem krku koňský chomout. Obojí většinou vyřeší svědek ženicha, který nějakou tou lahvinkou koupí klíč k zámku na kouli.
Při svatebním obědu nechybí polévka, kterou jí novomanželé spoutaní šátkem a navzájem se krmící. Výhodu má pár, kde jeden z nich je levák.
Svatební menu může být různé, ale stolu musí kralovat svatební dort. Svatební dorty na zakázku Hradec Králové, by měli opět dle tradice rozkrajovat manželé společně spojenými rukami, ale pozor na to, kdo má ruku nahoře, ten prý bude později v manželství vždy prosazovat svou.
Na svatbě nesmí chybět první společný tanec novomanželů.
Někde je zvykem unášet nevěstu. Kamarádi nenápadně odvezou nevěstu do oblíbeného baru nebo restaurace a ženich, poté co opět zaplatí lahví alkoholu „únoscům“ dozví se, kam si má pro nevěstu zajet a tam musí ještě zaplatit útratu, kterou tam stihnou únosci udělat.
Poslední věcí, která se provádí možná více na Moravě, je tzv. začepení nevěsty. Vychází to z tradice, že nevěsta se změní ve vdanou paní, a to znamená, že už nemůže chodit prostovlasá, ale měla by chodit s čepcem čili je začepená. Tohle se odehrává o půlnoci, kdy ostatní již vdané ženy sundají nevěstě závoj a uváží je na hlavě šátek.