Začátkem roku 2020 vchází v platnost nový zákon, který majitelům psů ukládá povinnost mít každého psa očipovaného. Zákon si klade za cíl zabránit takzvaným množitelům psů v pokračování činnosti. Každý majitel totiž na sebe bude moci mít registrovaných pouze 10 fen. Pomůže nám tento zákon k něčemu, nebo se jedná pouze o zbytečné tahání peněz z kapes majitelů psů?
Na podzim letošního roku se začali psi plošně čipovat. Samotný čip však nic neznamená. Pokud majitel psa čip nezaregistruje, pak je bezcenný a není možné majitele psa dohledat. Pokud jej nezaregistrujete a váš pes se ztratí nebo způsobí dopravní nehodu, pak počítejte s tím, že jej stejně jen těžko naleznete za pomocí čipu. I kdyby jej někdo přečetl, nenajdou vaše jméno ale pouze číslo čipu, které už nikde nedohledají. Pokud se rozhodnete čip zaregistrovat, pak zjistíte, že registrů je hned několik a že se jedná o soukromé podniky. Národní registr, který by spravoval pro tyto účely stát, neexistuje.
Zastaví čipování psů nelegální množitele, kteří vydělávají na psím utrpení? Těžko říct. Já se přikláním spíše k názoru, že ne. Problém je totiž v tom, že množitelé často psy drží v odlehlých starých budovách a mnohdy nemají splněnou ani základní veterinární péči o psy. Jak tedy zjistí stát, že daný člověk má třeba dvacet fen, které dvakrát do roka přivádí na svět štěňata, pokud je nemá zaregistrované? Je opravdu takový problém zaregistrovat jen deset fen a zbytek nechat nezaregistrovaný? Dalším problémem je, že feny se dají registrovat na další příbuzné. Deset vlastní žena, deset muž a po desíti mají i děti. Že vám to přijde nereálné? Jedná se o možné obcházení zákona, který má sice krásný cíl, zamezit utrpení zvířat ale je hrubě nedotažený a bohužel nejspíše nebude ani fungovat.
Pokud máte podezření na týrání zvířat množitelem, nahlašte tento případ na krajskou veterinární správu, která může v případě, že se týrání prokáže, zvířata i zabavit.