Nad složením kosmetiky nebo čistících prostředků se často začneme zamýšlet až ve chvíli, kdy nastane problém. Tím problémem může být třeba alergie, ekzém nebo problémy s imunitou. To už ale mnohdy bývá pozdě a s alergií nebo jiným problémem se už pak musíme naučit žít. Přitom správný výběr toho, co používáme, by mělo jít ruku v ruce se zdravým životním stylem.
Zatím co při výběru potravin, se řídíme tím, kolik je tam „éček“ a pomalu se začínáme orientovat i v dalších nevhodných přísadách, s kosmetikou se to může zdát složitější. I tak se ale vyplatí produkty, zejména ty denní potřeby, otočit a pátrat po jejich obsahu. Na internetu jsou dostupné portály, stejně jako pro potraviny, kam zadáte jednotlivé látky a dostane se vám „míry toxicity“ dané složky. Pro začátek, než se v problematice zorientujete, stačí vyvarovat se těm látkám, které jsou toxické pro naše tělo nejvíc.
Hliník – způsobuje stárnutí buňek a poškozuje DNA, tělo ho nevylučuje, ale vstřebává do kostí, proto může přispět ke vzniku osteoporózy. Je obsažen například v antiperspirantech.
Benzylakohol – je konzervantem, který způsobuje pálení a svědění pokožky, kopřivku nebo i puchýře.
BHA a BHT (butylhydroxyanisol, buthylhydroxytoulen) – je také konzervant, najdeme ho například v makeupu nebo v čistícím mléce či hydratačním krému. Na pokožce může reagovat svěděním nebo kopřivkou, u mužů se mluví o spojitosti s rakovinou varlat nebo problémech s plodností.
Fluorid – oblíbená složka zubních past. Fluorid se hromadí v tkáních a způsobuje tak četné nežádoucí neurologické účinky.
MIT – Methylisothiazolinone – v posledních výzkumech se mu dává za vinu, že způsobuje autoimunitní onemocnění kůže, je totiž velmi silným alergenem. Zároveň ho ale bohužel najdeme v prostředcích na nádobí, šamponech nebo sprchových gelech.
Samozřejmě i tady platí, stejně jako ve stravování, že nejjednodušším řešením je vyrobit si co potřebujeme doma. Čistící prostředky můžeme nahradit octem, jedlou sodou, kyselinou citronovou nebo citronem a ani kosmetika nám nemusí být zapovězena, můžeme si vyrobit mýdlo i zdraví prospěšnou masku na vlasy. Pokud se na to ale necítíte, nic není ztraceno. Ve větších i menších městech jsou dnes obchody se zdravou výživou, kde najdeme i netoxickou kosmetiku a pokud nemáme po ruce kamenný obchod, vše je dostupné i na internetu. Přechod k netoxické domácnosti Vám může ušetřit i finance, neboť místo čistících prostředků, který máme na každý povrch jiný, spolehlivě nahradí jedna lahev octa nebo drahý prací prášek nahradí mýdlové vločky. Nejenže tak uděláte něco pro své finance, ale zejména pro svoje zdraví, které Vám bude za tyto dílčí změny neskonale vděčné.