„Jaterňák“

Každá nemoc má svůj původ. Pokud špatně fungují již zmiňovaná játra, promítá se to i do našeho zevnějšku. Jak poznáme, že nějaký problém nastal a co dělat?
lidský trávicí systém.jpg
To, že je nějaký problém, nám tělo dá najevo, příznakem může být i obyčejné slzení, sny o stromech, vyrážky, různé záněty očí, emoční labilita (chvíli pláč, chvíli smích), bolesti hlavy a další drobné, nepatrné příznaky. Tím vším nám dává organismus najevo, že něco není v pořádku. Zvětšená játra se projevují skvrnami na těle, s tím také souvisí zvýšený cholesterol. I za špatnou kvalitou vlasového porostu mohou stát nemocná játra, stejně tak jsou příčinou únavy nebo i menšího sexuálního apetitu.
Játra zpracovávají bílkoviny, cukry a tuky a je to pro ně velice náročné, pokud tedy budete jíst tučná nebo sladká jídla, vaše játra vám za to vděčná opravdu nebudou. Navíc je to organismus, který pracuje bez přestání po celý váš život, mají proto také regenerační vlastnost, ale to nevylučuje možnost trvalého poškození. Hlavní činností jater je detoxikování.
játra člověka.png
Nejvážnější varovné příznaky
Viditelným projevem nesprávné funkce jater je žloutenka, tedy nažloutlé zabarvení kůže a bělma, vylučovaná moč má tmavší barvu, než na jakou jste byli zvyklí. Únava je projevem dnešní uspěchané doby, ale i za ní může stát nemoc jater. Nejvýraznějším varovným signálem je pak výrazný úbytek váhy. Nadměrné užívání alkoholických nápojů může vést až k cirhóze jater. Tam už pak není žádná možnost, jak je zachránit a nezbývá než transplantace a s ní spojené dlouhé čekání na vhodného dárce. Prvotní příznaky nevypadají nijak varovně, mohou to být jen časté modřiny, potíže se stolicí nebo pocit svědění kůže. Také se zmenšuje objem svaloviny. Neklamným znamením je i zvýšený krevní tlak, který většina lidí přisuzuje srdci.
Prevencí je jednoznačně zdravý životní styl, střídmé užívání alkoholu a pravidelné kontroly u lékaře.

Doporučené články