Přípravnou fázi stěhování bytu lze pomyslně rozdělit do dvou etap. Do té první řadíme balení drobných předmětů do kartonových krabic a do té druhé práci s nábytkem a spotřebiči. Plnění krabic z papírového kartonu je relativně snadné, předměty jsou lehké a poměrně malé, takže jde jen o to, šikovně je poskládat do úložného prostoru krabic, aby se nepoškodily. S bublinkovou fólií to však půjde hravě, a pokud jste pečliví a důslední, neměl by vyvstat v této fázi žádný závažnější problém.
Dokonce ani u balení větších domácích spotřebičů by žádný zásadní problém neměl ohrozit vaše záměry a plány, pokud vsadíte na osvědčenou tenkou plastickou fólii. Ta chrání předměty před poškrábáním a pro stěhovací proces bývá dostačující.
Větších potíží se však můžete dočkat u montáže nábytku v Praze. S malým nočním stolkem a komodou si pravděpodobně poradíte, ale u větších kusů se můžete setkat s následujícími situacemi:
Neznáte přesný postup demontáže – nemáte-li návod anebo jde o velmi složitý nábytkový komplex, můžete se dostat do nesnází díky tomu, že si popletete pracovní postup a zkomplikujete situaci, případně poškodíte jednotlivé díly. Bez návodu se také obtížně nábytek sestavuje, zvláště tehdy, pokud jste tuto práci nikdy neprováděli.
Problémy s gravitací – nemáte-li někoho šikovného ve své blízkosti, kdo by vám vypomáhal, raději se do demontáže nábytku vůbec nepouštějte. Může se vám stát, že vám díky gravitaci popadají některé desky na zem a vylámou se ve spojích, což bude mít za následek nevratné poškození a v podstatě znehodnocení nábytku.
Nejste technický typ – nemusíte se stydět za to, že zrovna nejste technický typ, každý také není např. houslový virtuos. Může se vám přihodit, že se budou vruty protáčet ve spojích a skříň se bude viklat, anebo se některý vrut přelomí, pokud to přeženete s jeho dotahováním. Máte-li určité pochybnosti o svých skutečných možnostech, raději tuto práci svěřte odborníkům, kteří jsou zároveň pojištění.