Kromě on-line kurzů, které zpravidla obsahují videa, hry, databáze pojmů a příkladů, patří k jednodušším formám vzdělávání webináře a videonávody. Různé videonávody nabízí portál Youtube. Pokud hledáte, jak něco vytvořit a umíte dobře anglicky, stačí se jen zeptat: „How to…?“ když vás jen zajímá, jak co funguje, ptejte se: „How does… work?“
Vzdělání je drahé
Videonávody však nebývají zadarmo. Připravte se, že za ně budete muset zaplatit sto i tisíc korun. Na vzdělávacích portálech najdete celou sbírku placených videonávodů. Můžete se v nich naučit:
· „Jak pracovat s vybranými aplikacemi?“
· „Jak správně prezentovat?“
· „Jak dobře cvičit?“
· „Jak se připravit na pracovní pohovor?“
· „Jak vyrobit?“
Podobné je to s webináři. Ty vedou v reálném čase, on-line lektoři. Tato forma sebevzdělávání má velkou výhodu, že můžete klást přednášejícímu dotazy a ihned si tak ujasnit vše, čemu nerozumíte. Je potřeba se na ně vybavit webkamerou s mikrofonem a mít na kurz vyhrazený čas a tichý kout.
Jak poznat kvalitu?
Na to se velmi těžko hledá odpověď. Nejlepší je, když si vybíráte kurz na vzdělávacím serveru, kde se objevují takové kurzy pravidelně. Uživatelé před vámi je tak již mohli ohodnotit a ve svých recenzích sdíleli svou zkušenost.
Při vybírání kurzu můžete nejprve zkusit kontaktovat toho, kdo kurz nabízí nebo garantuje. Měli byste dopředu znát délku a stručný obsah kurzu. Ze samotné komunikace již můžete sami poznat a zhodnotit, zda se vám zdá poskytovatel důvěryhodný a zda za jeho práci chcete platit.
Z webinářů rozhodně nemusíte mít strach. Některé z nabízených kurzů vás připraví i na zkoušky, které potřebujete v zaměstnání. Třeba školení o bezpečnosti práce a požární ochrany lze absolvovat on‑line. Tvorba webinářů patří v některých firmách k základním prostředkům vzdělávání zaměstnanců a mnohdy je efektivnější než klasická školení. Po absolvování webináře můžete absolvovat i okamžitý on-line test a zjistit tak rozsah získaných znalostí.